Jdi na obsah Jdi na menu
 


AUTORSKÁ EXPLIKACE

Celovečerní dokumentární komedie Český mír mapuje tři roky společenské i mediální „války“ o americký radar. Události, které po tři roky plnily stránky novin, dokumentaristé ukazují zblízka a s nadsázkou.
Filmová groteska ve 104 minutách nezaujatě a přitom nesmlouvavě portrétuje obě barikády sporu: vládní kampaň v čele s lobbistou Tomášem Klvaňou a lidový odpor, jehož přirozeným vůdcem se stal starosta malé obce Trokavec, Jan Neoral. Film zachycuje nebývale silnou odezvu občanské společnosti. Dle výzkumů veřejného mínění se až 70 % českých občanů nesmířilo s plánem, že by v brdských lesích, v téže místech, odkud Rusové mířili na Západ, měla stát americká základna. Film - v němž se autoři neuchylují ke komentáři, který by diváka naváděl, co si má myslet - odhaluje, že příběh radaru byla nejspíš jedna velká blamáž. Politici buď z nevědomosti (a nekompetentnosti), nebo z tajemně úmyslných důvodů neříkali celou pravdu... Film otevírá diskuzi na téma, zda se musí Česko přimknout k velmoci nebo se jí bát a zda neobstojí samo. Ukazuje ideologické pohnutky v tomto rozhodování jako liché. Vrcholem paradoxu je také zjištění, že pointa předchozího filmu dvojice Klusák-Remunda Český sen o falešném hypermarketu je v ledasčem podobná s vyústěním radarové kauzy. Český mír je dokumentární komedie o povaze a kvalitě české demokracie 20 let od revoluce.

Obrazek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Obrazek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Stránky s podrobnostmi najdete zde:

 

http://www.ceskatelevize.cz/specialy/ceskymir/index.php

 

 

Třeba i diskuse stojí za to…
jako ukázku cituji z jednoho z příspěvku Film Český mír - taková malá protiradarová agitka II. Část:
... V každém případě byla pravda, že ne každý, kdo byl proti radaru, byl komunista. Jisté ale bylo, že proti radaru byl každý komunista. 

 

:-)))))
...někdo vědomě konkuruje politikům..